--------------------------------------------------------------------------------
Krenula sezona požaraVatrene buktinje, velike štete i ogoljene šume su druga strana dolaska toplijeg vremena koje omogućava radove na otvorenom prostoru.
- Svjedoci smo da je do pojave nekontroliranog spaljivanja biljnog otpada i širenja vatre na otvorenom prostoru već došlo, a iskustveno znamo da u ljetnim okolnostima nastupa razdoblje učestalijeg spaljivanja korova, žbunja, šikara, suhe trave i drugog biljnog otpada na poljoprivrednom zemljištu i na zemljištu u neposrednoj blizini šume. Stoga pozivamo sve na dodatan oprez prilikom spaljivanja korova kako se požar ne bi proširio. Neke od zaštitnih mjera: - Odmaknuti tvari koje se spaljuju od vodova električne energije, javnih cesta, željezničkih pruga, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata na udaljenost izvan dosega vatre i dima. - Načiniti pojas širine 3 metra čist od suhe trave i drugih zapaljivih tvari oko mjesta predviđenog za spaljivanje. - Osigurati nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za gašenje požara, a ovisno o veličini površine koja se spaljuje i količini gorive tvari. - Uz mjesto spaljivanja osigurati sredstva za gašenje požara poput lopata, rovica, čeličnih metli, vode i dr. - Spaljivanje provoditi isključivo za mirnog vremena, odnosno kada nema vjetra. - Jako bitno je pregledati ostatke spaljivanja i u potpunosti ih ugasiti. sezona grijanja - smanjite mogućnost izbijanja požara
U sezoni grijanja zbog nepravilnog održavanja često dolazi do zapaljenja dimnjaka i dimovodnih kanala, a time i do ugrožavanja ljudskih života i većih materijalnih šteta. Kako bi smanjili mogućnost izbijanja požara u svojim domovima građanima savjetujemo:
Redovito, najmanje jednom godišnje pregledavajte dimnjake Prije početka sezone grijanja peći i druge uređaje za grijanje trebao bi kontrolirati ovlašteni serviser Plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) potrebno je obavezno servisirati, i to od strane ovlaštenih stručnih servisera radi povećanja sigurnosti i racionalnije potrošnja goriva Sustav centralnog grijanja redovito provjeravajte kako bi izbjegli opasnosti izazvane neispravnim uređajima Ukoliko mijenjate uređaja za loženje ili gorivo potreban je obaviti izvanredni pregled dimnjaka Prilikom korištenja peći ili kamina sklonite sve lakozapaljive stvari koje su u njihovoj blizini Tople peći na ulje nemojte ponovno uključivati dok se potpuno ne ohlade Plinska kuhala i druge aparate s otvorenim plamenom ne koristite u prostorima u kojima se skladište, proizvode ili obrađuju zapaljivi i eksplozivni materijali Ukoliko u prostoriji osjetite kiselkasti miris odmah isključite plin Očišćeni i vrući pepeo nemojte bacati u kontejnere za smeće ili druga odlagališta - može izazvati požar i nakon 24 sata. Dimnjačara pozovite ukoliko: Dimnjak dobro „ne vuče“ Glatke površine u prostoriji se orošavaju i vlaže (moguće se radi o povratu dimnih plinova) U prostoriji se osjećaju neuobičajeni mirisi Dimnjak se urušava ili je nešto upalo u njega Ostale vijesti:
|
|